Az országos programsorozat megnyitóján
Szabados Richárd elmondta: a kormány kiemelt célja, hogy támogassa a gazdaság gerincét adó hazai vállalkozásokat, hiszen az elmúlt évtizedben tapasztalt példa nélküli fejlődés nem valósulhatott volna meg nélkülük. A Modern Gyárak Éjszakájához hasonló programok kulcsfontosságúak abban, hogy megmutassuk, milyen stabil, fejlődő és erős vállalatok működnek ma Magyarországon. A résztvevő cégek átlagosan 670 embernek adnak munkát, a legkisebb vállalkozás 12 főt, míg a legnagyobb partner közel 6000 főt foglalkoztat.
Greinstetter Balázs, a Nemzeti Fejlesztési Központ gazdaságfejlesztési programok végrehajtásáért felelős főigazgatója a nyitóeseményen hangsúlyozta: a Modern Gyárak Éjszakája a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség szervezésében, a GINOP Plusz által támogatott kiemelt projekt részeként valósulhat meg, amely a várakozások szerint jelentősen hozzájárulhat a KKV-k versenyképességi javulásához. A GINOP Plusz Pillérei között azért is szerepel az MGFÜ „Célzott vállalkozásfejlesztési szolgáltatások biztosítása mikro-, kis- és középvállalkozások számára” című projektje, mely a KKV-k üzleti folyamatait hivatott segíteni. A Pillér projektekkel kapcsolatos fontos elvárás, hogy a széles nyilvánosság számára is szemléltetni tudják az EU-s források jelenlétét és hasznosulását. A Modern Gyárak Éjszakája ezt a célt is kiválóan szolgálja. Az MGFÜ rekordszámban tudta bevonni a vállalkozásokat, ezáltal a nyitott gyárlátogatások során érdeklődők ezrei nyerhetnek bepillantást a magyar vállalatok életébe, a termelési folyamatokba, a gyakorlatban is szembesülhetnek a munkáltatói és munkaerőpiaci elvárásokkal, illetve nem utolsó sorban személyesen is megismerhetnek több tucat, EU-s versenyképességi forrással támogatott KKV-t.
Az Európai Bizottság Regionális és Várospolitikai Főigazgatóság részéről Szokolai Zsolt arról beszélt köszöntőjében, hogy elismerve a Modern Gyárak Éjszakája programsorozat jelentőségét és eddigi sikereit, a GINOP+ program kommunikációs stratégiájának megfelelően ez most már stratégiai jelentőségűnek, más szóval pillér projektnek minősül. A pillérek szerepe és célja a kohéziós politika és az uniós támogatások láthatóságának javítása, eredményeinek hatékonyabb kommunikációja. Hangsúlyozta, hogy közelebb kell vinni a cégekhez és állampolgárokhoz az Európai Unió által nyújtott lehetőségeket és az eredményeket. Köszöntőjében végül üdvözölte, hogy a programsorozat igyekszik választ adni az egész Európát érintő versenyképességi kihívásra, továbbá kiemelte a GINOP, illetve elmúlt húsz évben nyújtott uniós támogatások egyes gazdaságfejlesztési eredményeit.
„A Modern Gyárak Éjszakája rendezvény szervezője a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség, amely a hazai vállalkozások versenyképességéért dolgozik, és komplex vállalkozásfejlesztési szolgáltatásokat nyújt számukra. Ezek között kiemelt szerepet kapnak a tudásmegosztó programok, melyek során a résztvevők olyan magyarországi jó gyakorlatokat ismerhetnek meg, amelyek segíthetnek a vállalkozásuk fejlesztésében. A Modern Gyárak Éjszakáját azért hívtuk életre, hogy ne csak a KKV-k képviselői, hanem a magyar lakosság is lehetőséget kapjon testközelből megismerni az itthon működő példaértékű cégeket és tevékenységüket. Nagyon örülünk annak, hogy idén mind a 19 vármegyéből képviseltetik magukat a hazai cégek, mert így az esemény még nagyobb láthatóságot biztosít számukra és lehetőséget teremt minél több magyar családnak, valamint pályaválasztás előtt álló fiatalnak egy személyes üzemlátogatáson való részvételre.” – emelte ki beszédében
Fehérváry Tamás, a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség ügyvezető igazgatója.
A Nemzetgazdasági Minisztérium megbízásából megrendezett Modern Gyárak Éjszakáján idén is iparágak széles palettája mutatkozik be a nagyközönség számára. Az országos programsorozaton 2024-ben rekordszámú,
106 kiemelkedő eredménnyel működő hazai gyáregység és üzem vesz részt. Az egész ország területéről
86 üzem és gyáregység fogad személyesen érdeklődőket, míg
28 vállalat online látogatást kínál. A lakosság, azaz a tényleges fogyasztók megismerhetik az olyan, nap mint nap használt termékek gyártási folyamatát, mint az
Óvártej Zrt. által gyártott mozzarella, vagy a bankautomaták, melyek a
Ferzol Kft. lemezmegmunkáló üzemében készülnek. Jól ismert élelmiszeripari cégek is bemutatkoznak, mint a
Márka Üdítőgyártó Kft., a
Coca-Cola HBC Magyarország Kft., vagy az I
ntersnack Magyarország Kft. Az innovatív megoldások között egyre nagyobb teret kapnak a fenntarthatósági és környezetbarát megoldások: az
UgrinPack-Erdősi Kft. Magyarországon egyedülálló gyártástechnológiával készít környezetkímélő és 100%-ban komposztálható csomagolóanyagokat. Fenntarthatósági megoldásokban kiemelkedő az orvostudományban is használt szenzorokat gyártó
Sensirion Hungary Kft., amely geotermikus energiával, napelemparkkal és hazai beszállítókkal tesz a környezetért. Idén először vehetnek részt az érdeklődők laborlátogatáson a
CF Pharma Kft.-nél, és szintén először mutatkozik be a
Caola Zrt. 200 éves gyárkomplexuma, mely Európa egyik első szappangyárából fejlődött, illetve a
Magyar Suzuki Zrt. is, amely Esztergomban, a Suzuki európai központjában fogadja a látogatókat.
A Modern Gyárak Éjszakája megnyitó eseményének idén a Sanatmetal Kft. adott otthont. A 100%-ban magyar tulajdonú családi vállalkozás traumatológiai, ortopédiai, gerincsebészeti, fogászati implantátumokat és nagyízületi protéziseket (csípő, térd) gyárt és forgalmaz. Innovatív megoldásaikat nemzetközi és hazai szakértők közreműködésével fejlesztik, nagy hangsúlyt fektetve a betegbiztonságra és az MDR szabályozások betartására.
1967 óta működnek, mára Európa TOP 20 medikai vállalata közé tartoznak. Egri Ipar 4.0 mintagyárukban automatizált rendszerekkel, valós idejű adatgyűjtéssel és robotizációval dolgoznak. A Modern Mintaüzem Program keretében folyamatosan fogadják az érdeklődő KKV-k képviselőit, hogy tudásmegosztással segítsék őket, a Modern Gyárak Éjszakáján pedig két turnusban közel 40 látogatót fogadnak.
Az eseményen résztvevő gyárak és üzemek listája, bemutatójuk helyszíne és jellege, valamint további információk a
Modern Gyárak Éjszakája programsorozat weboldalán érhetők el.
A Modern Gyárak Éjszakája 2024 esemény a GINOP PLUSZ-1.1.1-22-2022-00001 azonosítószámú, Célzott vállalkozásfejlesztési szolgáltatások biztosítása mikro-, kis- és középvállalkozások számára című projekt részeként kerül megrendezésre.
A GINOP PLUSZ-1.1.1-22-2022-00001 azonosítószámú, Célzott vállalkozásfejlesztési szolgáltatások biztosítása mikro-, kis- és középvállalkozások számára című projekt a Széchenyi Terv Plusz program keretében valósul meg az Európai Unió támogatásával.
A projekt Stratégiai Jelentőségű Művelet [Operation of Strategic Importance (OSI)], azaz úgynevezett Pillér projekt a 2021-2027 időszakban. Célja, hogy a KKV-k támogatásával hozzájáruljon a vállalkozások általános helyzetének javításához, árbevételük és a bruttó hozzáadott értékük növeléséhez, valamint az exportképességük és versenyképességük növeléséhez.
A projekt összköltsége Európai Uniós és hazai társfinanszírozással együtt összesen 8 milliárd Forint, tervezett befejezési dátuma: 2027. december 31.