A környezettudatos táplálkozás népszerűsítésén dolgozó magyar gasztronómiai, az országosan egyedülálló, 0%-os hulladék kibocsátást elérő horvát textilipari és többek között a dél-amerikai fair trade kakaó, csokoládé és a kávé regionális importálásán dolgozó szlovák társadalmi vállalkozás is bemutatkozott Budapesten a Duna-régió szociális vállalkozási stratégiájának kidolgozására hivatott SENSES projekt zárókonferenciáján.
A Budapesten megrendezett nemzetközi konferencián Marczinkó Zoltán István a Pénzügyminisztérium munkaerőpiacért és vállalati kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára EU-s szinten is példaértékűnek nevezte, hogy létrejött a Magyarország mellett Cseh- és Horvátországot, Ausztriát, Szlovákiát, Szerbiát, Romániát és Szlovéniát lefedő társadalmi vállalkozási stratégia. Mint mondta, „ez a program elősegíti, hogy a társadalmi vállalkozások működése a régióban hosszútávú és fenntartható legyen, miközben megteremti annak a lehetőségét is, hogy a társadalmi vállalkozások a nemzetközi piacokra is ki tudjanak lépni.”
Marczinkó Zoltán István, aki egyben a most záruló SENSES projektet vezető IFKA Iparfejlesztési Közhasznú Nonprofit Kft. felügyelőbizottsági elnöke is, elmondta, hogy az egyre inkább piaci módszerekkel dolgozó és döntően hátrányos helyzetű embereket foglalkoztató társadalmi vállalkozások több szempontból is kiemelt szerepet töltenek be a társadalom formálásában és a munkahelyteremtésben is. Egyrészt az egész társadalom számára fontos ügyeket karolnak fel, másrészt pedig a hátrányos helyzetű embereket olyan feladatokkal látják el, amelyeknek köszönhetően társadalmi szempontból is hasznos munkákat végezhetnek.
Mindemellett napjainkban a gazdaság és a vállalkozások szempontjából is kulcsfontosságú a társadalmi és a környezeti felelősségvállalás - ez pedig hozzájárul a társadalmi vállalkozások növekvő piaci szerepéhez.
A Duna-régió társadalmi vállalkozásait támogató stratégia egyik legfontosabb célkitűzése, hogy minden korábbinál hatékonyabban kapcsolja össze a civil, a vállalati és az állami szféra szereplőit és a nagyközönség számára is láthatóvá tegye a társadalmi vállalkozások rendkívül sokszínű és egyre aktívabb szerepvállalását. A SENSES program eredményeit a Finance4SocialChange program viszi tovább a régióban szintén az IFKA vezetésével.
A konferencia délutáni programjában tíz, a Duna-régió országaiból érkezett társadalmi vállalkozás mutatta be a tevékenységét.
A vállalkozások programját a társadalmi hatás és az üzleti terv alapján szerb és szlovák szakértők mellett a budapesti Boston Consulting Group, a szlovákiai Erste Bank, valamint a Hiventures, az Impact Ventures és az UniCredit Magyarország értékelték.
A zsűri 3 díjat adott ki:
Az IFKA Iparfejlesztési Közhasznú Nonprofit Kft és az OFA Nonprofit Kft által működtetett PiacTárs projektre a társadalmi vállalkozásoktól 2016-tól napjainkig közel 60 milliárd forintnyi támogatási igény érkezett be. A projekt keretében több, mint 1000 szervezet pályázatait és 500-nál is több fejlesztési tervhez adtak ki minősítést, ezzel több ezer hátrányos helyzetű ember számára teremtve munkahelyet. A társadalmilag hasznos projektek támogatására hazai és EU-s forrásokból összesen 21 milliárd forint vissza nem térítendő támogatási forrás és 10 milliárd forintnyi kedvezményes hitel áll rendelkezésre.
További információ:
Jakab Áron, vezető társadalmi vállalkozás szakértő,
Társadalmi vállalkozás csoport, IFKA Nonprofit Kft.
jakab@ifka.hu