Társadalmi innovációs megoldások a hatékonyabb foglalkoztatásért

Társadalmi vállalkozások
2019. május 30.
A társadalmi innováció hatásának a mérése kiemelten fontos, mert ennek segítségével bizonyíthatóan látható és nyomon követhető az elért változás, mondta ....
A társadalmi innováció hatásának a mérése kiemelten fontos, mert ennek segítségével bizonyíthatóan látható és nyomon követhető az elért változás, mondta a „Társadalmi Innováció” World café rendezvényen Dr. Gorgi Krlev, a heidelbergi egyetem Max-Weber intézetének társadalmi vállalkozás kutatója. A hatás mérése a szervezet számára rendkívül fontos a teljesítmény megítéléséhez, valamint a megfelelő stratégia kialakításához, hiszen a mérés hozzásegít a célcsoportok minél tökéletesebb megismeréséhez is.
 


Az Interreg Social(i)Makers projektje keretében a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara, valamint az IFKA Iparfejlesztési Közhasznú Nonprofit Kft. által megrendezett „Társadalmi Innováció” World café rendezvény középpontjában a társadalmi innováció és a foglalkoztatás állt. A rendezvényen az állami szerepvállalók mellett társadalmi vállalkozások, szakértő civil szervezetek, valamint hazai és nemzetközi nagyvállalatok képviselői vettek részt.

A „Társadalmi Innováció” World café program célja, hogy hazai, hátrányos helyzetű célcsoportok foglalkoztatásához további innovatív módszereket, innovációkat fogalmazzon meg. A résztvevők olyan célcsoportok esetében vizsgálták meg a problémákat és keresték a megoldási lehetőségeket, mint a közfoglalkoztatottak, a fogyatékkal élők, a pszichiátriai betegséggel küzdők, a szenvedélybetegek, a hajléktalanok, a büntetés-végrehajtás rendszeréből kikerülők, a romák, a hátrányos helyzetű nők, az 50 év feletti és 25 év alatti munkavállalók és az alacsony iskolai végzettségűek.

Társadalmi innovációról abban az esetben beszélhetünk, ha megfogalmazódik és elindul a megvalósítás valamilyen pozitív társadalmi cél érdekében, mondta a rendezvényen Majoros Zsuzsanna, az IFKA társadalmi szakértője, a nap házigazdája. „A „Társadalmi Innováció” World café keretében megkezdődött a szektorok közötti párbeszéd és ez komoly segítség a kitűzött célok megvalósításához. Örvendetes, hogy mintegy 70, ennyire széles körből érkező résztvevő elbeszélgetett egymással és amennyiben ezekből a beszélgetésekből új foglalkoztatási modellek születnek, vagy az egyes szektorokban már sikeresen működő jógyakorlatokat át tudja venni egy másik szektor, az még inkább igazolná a projekt fontosságát, létjogosultságát és sikerét”, fogalmazott Majoros Zsuzsanna.

Nagyvállalati oldalról elhangzott, hogy minden szereplő számára hasznos lenne, ha az erre a célra fordított összeg leírható lenne a rehabilitációs hozzájárulásból, vagy például az alap befizetéseinek terhére lehetne az infokommunikációs és fizikai akadálymentesítést fedezni.


Németné Horváth Beáta, a szabadszállási Strázsa Tanya Közhasznú Szociális Szövetkezet igazgató elnöke elmondta, nagy segítség, hogy hasonló szervezetekkel találkozhatnak, és együtt keresik a válaszokat a felmerült szakmai kérdésekre, megoldandó problémákra. A „Társadalmi Innováció” World café-n adtak és kaptak is jótanácsokat, megoldási stratégiákat, amelyeket örömmel átvesznek, tette hozzá. Németné Horváth Beáta kiemelten fontosnak tartja az együtt gondolkodást, továbbá azt, hogy a megfogalmazott problémákat a szakpolitikai illetékesek is meghallgassák. Reményeik szerint ez a mostani, ez idáig egyedülállóan összetett résztvevői körrel megtartott esemény ebben is a segítségükre lesz, hiszen a tanácsok mellett a háttértámogatást is elengedhetetlennek tartják a sikeres és hatékony működéshez.

A jelenlegi EU-s finanszírozási ciklusban az IFKA az Unió INTERREG programjainak keretében összesen öt nemzetközi projektet valósít meg. Ezek együttes célja a társadalmi vállalkozások, megerősítése, a fenntarthatóság növelése, valamint pénzügyi szereplők és eszközök bevonásával a nemzetközi piacokra való kilépés támogatása - mindezzel támogatva a társadalmi vállalkozások növekedését, elősegítve a gazdasági kapcsolatok kiépítését az üzleti és állami szektorral.

Az IFKA kiemelt projektje a PiacTárs, amelynek célja a társadalmi vállalkozások ösztönzése a fenntartható és versenyképes szociális gazdaság érdekében. Ebben a projektben is központi szerepet kap a társadalmi innováció. Szintén nagyon fontos eleme a társadalmi vállalkozások működési környezetének fejlesztésére hivatott és hamarosan lezáruló SENSES projekt, amely a régióan az IFKA vezetésével zajlik. A SENSES fókuszában a Duna-régió szociális vállalkozás stratégiájának kidolgozása áll. A stratégiát a június 6-án a SENSES budapesti záró konferenciáján mutatják be.


További információ:

Barkó Boglárka, projektmenedzser

barko@ifka.hu

Hírek

Iparfejlesztés
Módosult az MGFÜ szakértői szolgáltatók pályázati felhívása
2024. május 10.
Tájékoztatjuk, hogy 2024. május 9-i dátummal módosult az MGFÜ szakértői szolgáltatók pályázati felhívása.
Iparfejlesztés
A kormány elfogadta a KKV Stratégiát, melyben kiemelt szerepet kap az IFKA
2024. január 25.
A kormány célja, hogy az évtized második felében ismét a folyamatos növekedésé legyen a főszerep, 2030-ra pedig a gazdasági fejlettség az uniós átlag 90 százalékát érje el. Ennek érdekében felülvizsgálta és elfogadta a „a magyar mikro-, kis- és középvállalkozások megerősítésének stratégiája 2019–2030” c. stratégiai dokumentumot (a továbbiakban: KKV Stratégia), és meghatározta a vállalkozások érdekében a következő két évben elvégzendő kiemelt vállalkozásfejlesztési intézkedéseket.
Iparfejlesztés
Az IFKA az egyik nyertese az Európai Vállalkozásfejlesztési Díj nemzeti versenyének
2023. július 3.
2023. július 3-án az IFKA Közhasznú Nonprofit Kft. képviseletében Szabados Richárd ügyvezető és Billo Kármen szakmai vezető vette át az üzleti környezet fejlesztése, és a vállalkozások külpiacra lépésének elősegítése elnevezésű kategória nyertesének járó díjat az Európai Vállalkozásfejlesztési Díj nemzeti fordulójának átadásán. A díjat a VALI.HU - The personalised business information website című projekttel nyerték el.
Iparfejlesztés
Modern Gyárak Éjszakája 2022. – A hazai élvonalbeli technológiák bemutatkozása
2022. november 14.
2022. november 11-én, immár hatodik alkalommal rendezték meg a Modern Gyárak Éjszakáját. A megnyitó a pécsi KONTAKT-Elektro Kft. telephelyén volt, ahol az országos programsorozat részeként tartott eseményt György László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára nyitotta meg.
Iparfejlesztés
Hamarosan újra Modern Gyárak Éjszakája – ezúttal is hibrid formában nyitják meg kapuikat a hazai gyárak
2022. október 27.
2022. november 11-én immár hatodik alkalommal kerül megrendezésre a Modern Gyárak Éjszakája programsorozat, az idei évben a Kulturális és Innovációs Minisztérium és az IFKA Közhasznú Nonprofit Kft. szervezésében. Ahogyan tavaly novemberben, úgy idén is hibrid formában: a személyes gyárlátogatások mellett virtuális túrák is színesítik a kínálatot.
Iparfejlesztés
Nemzetközi szintű magyar cégek kellenek az ország sikeréhez
2022. október 12.
Nemzetközi szinten, akár világviszonylatban is versenyképes magyar cégek kellenek az ország sikeréhez - mondta a Magyar Multi Program szerdai oklevélátadó ünnepségén Budapesten a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára.
szervezetfejlesztés
  • Képzés
  • Pályázati partnerség
  • Tanácsadás
  • Tudománykommunikáció
  • K+F tevékenység
 
Lépjen velünk kapcsolatba
 
 
Az oldal sütiket használ működéséhez. Az oldal használatával hozzájárul, hogy az sütiket tárolhat számítógépén.