Az Interreg Social(i)Makers projektje keretében a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara, valamint az IFKA Iparfejlesztési Közhasznú Nonprofit Kft. által megrendezett „Társadalmi Innováció” World café rendezvény középpontjában a társadalmi innováció és a foglalkoztatás állt. A rendezvényen az állami szerepvállalók mellett társadalmi vállalkozások, szakértő civil szervezetek, valamint hazai és nemzetközi nagyvállalatok képviselői vettek részt.
A „Társadalmi Innováció” World café program célja, hogy hazai, hátrányos helyzetű célcsoportok foglalkoztatásához további innovatív módszereket, innovációkat fogalmazzon meg. A résztvevők olyan célcsoportok esetében vizsgálták meg a problémákat és keresték a megoldási lehetőségeket, mint a közfoglalkoztatottak, a fogyatékkal élők, a pszichiátriai betegséggel küzdők, a szenvedélybetegek, a hajléktalanok, a büntetés-végrehajtás rendszeréből kikerülők, a romák, a hátrányos helyzetű nők, az 50 év feletti és 25 év alatti munkavállalók és az alacsony iskolai végzettségűek.
Társadalmi innovációról abban az esetben beszélhetünk, ha megfogalmazódik és elindul a megvalósítás valamilyen pozitív társadalmi cél érdekében, mondta a rendezvényen Majoros Zsuzsanna, az IFKA társadalmi szakértője, a nap házigazdája. „A „Társadalmi Innováció” World café keretében megkezdődött a szektorok közötti párbeszéd és ez komoly segítség a kitűzött célok megvalósításához. Örvendetes, hogy mintegy 70, ennyire széles körből érkező résztvevő elbeszélgetett egymással és amennyiben ezekből a beszélgetésekből új foglalkoztatási modellek születnek, vagy az egyes szektorokban már sikeresen működő jógyakorlatokat át tudja venni egy másik szektor, az még inkább igazolná a projekt fontosságát, létjogosultságát és sikerét”, fogalmazott Majoros Zsuzsanna.
Nagyvállalati oldalról elhangzott, hogy minden szereplő számára hasznos lenne, ha az erre a célra fordított összeg leírható lenne a rehabilitációs hozzájárulásból, vagy például az alap befizetéseinek terhére lehetne az infokommunikációs és fizikai akadálymentesítést fedezni.
Németné Horváth Beáta, a szabadszállási Strázsa Tanya Közhasznú Szociális Szövetkezet igazgató elnöke elmondta, nagy segítség, hogy hasonló szervezetekkel találkozhatnak, és együtt keresik a válaszokat a felmerült szakmai kérdésekre, megoldandó problémákra. A „Társadalmi Innováció” World café-n adtak és kaptak is jótanácsokat, megoldási stratégiákat, amelyeket örömmel átvesznek, tette hozzá. Németné Horváth Beáta kiemelten fontosnak tartja az együtt gondolkodást, továbbá azt, hogy a megfogalmazott problémákat a szakpolitikai illetékesek is meghallgassák. Reményeik szerint ez a mostani, ez idáig egyedülállóan összetett résztvevői körrel megtartott esemény ebben is a segítségükre lesz, hiszen a tanácsok mellett a háttértámogatást is elengedhetetlennek tartják a sikeres és hatékony működéshez.
A jelenlegi EU-s finanszírozási ciklusban az IFKA az Unió INTERREG programjainak keretében összesen öt nemzetközi projektet valósít meg. Ezek együttes célja a társadalmi vállalkozások, megerősítése, a fenntarthatóság növelése, valamint pénzügyi szereplők és eszközök bevonásával a nemzetközi piacokra való kilépés támogatása - mindezzel támogatva a társadalmi vállalkozások növekedését, elősegítve a gazdasági kapcsolatok kiépítését az üzleti és állami szektorral.
Az IFKA kiemelt projektje a PiacTárs, amelynek célja a társadalmi vállalkozások ösztönzése a fenntartható és versenyképes szociális gazdaság érdekében. Ebben a projektben is központi szerepet kap a társadalmi innováció. Szintén nagyon fontos eleme a társadalmi vállalkozások működési környezetének fejlesztésére hivatott és hamarosan lezáruló SENSES projekt, amely a régióan az IFKA vezetésével zajlik. A SENSES fókuszában a Duna-régió szociális vállalkozás stratégiájának kidolgozása áll. A stratégiát a június 6-án a SENSES budapesti záró konferenciáján mutatják be.
További információ:
Barkó Boglárka, projektmenedzser