A munkaidő-keretes foglalkoztatás rendszere

Improving Job Opportunities
December 11, 2017
A rugalmas munkaidő és rugalmas munkarend megkönnyítik a munkaszervezést, egyúttal családbarát intézkedéseknek is minősülnek.

 

A munkaidő-keretes foglalkoztatás rendszere

Rugalmas munkavégzés                 

A rugalmas munkaidő és rugalmas munkarend megkönnyítik a munkaszervezést, egyúttal családbarát intézkedéseknek is minősülnek.

A munkaidőkeret a munkaidő és a munkarend meghatározására szolgál. Alkalmazása lehetővé teszi a munkáltató számára, hogy a munkaidőt az általános munkarendhez képest (hétfőtől-péntekig, napi 8 óra) egyenlőtlenül ossza be. Így munkaidő-keretben lehetőség van arra, hogy például a munkavállalót az egyik héten 3, a másik héten 6 munkanapra ossza be, vagy az egyik munkanapon 12 órás munkanapra, a másik napon 4 órára ossza be.                     

Miért rugalmas?                     

A munkaidő rugalmasan beosztható, a vállalkozás igényeihez alakítható formája a munkaidőkeret. Ennek lényege, hogy a ledolgozandó munkaidőt nem napokra vonatkozóan állapítjuk meg, hanem egy hosszabb időszakra, pl. 1 hétre, 8 hétre vagy akár 4 hónapra.

Miért jó ez a munkaadónak?

·        Munkaidőkerettel jól lehet kezelni a változó terhelést, ugyanis a megállapított időkeret a változó munkáltatói igényeknek leginkább megfelelő mértékben használható fel.

·        Csökkenti a bérköltségeket, a túlórákért fizetett többlet kiadásokat

·        Az így alkalmazott dolgozót is megilleti a 100%-os bérpótlék.    

Miért jó ez a munkavállalónak?

·        A munkaidő keret alkalmazásakor sem haladhatja meg a heti munkaidő a maximális 48 órát.

·        Munkaidőkeret használata esetén a munkaidő-beosztást legalább egy hétre előre közölni kell, így kiszámítható a munkavégzés.   

A munkaidő-keretes rendszer

A Munka Törvénykönyvének szabályai szerint a munkaidő-keretben teljesítendő munkaidőt a munkaidőkeret tartama, a napi munkaidő és az általános munkarend alapul vételével kell megállapítani, ennek során az általános munkarend szerinti munkanapra eső munkaszüneti napot figyelmen kívül kell hagyni. A munkaidő fentiek szerinti meghatározásakor a távollét tartamát figyelmen kívül kell hagyni vagy az adott munkanapra irányadó beosztás szerinti napi munkaidő mértékével kell számításba venni. Munkaidő-beosztás hiányában a távollét tartamát a napi munkaidő mértékével kell figyelmen kívül hagyni vagy számításba venni.

A munkaidőkeret tartama, a munkaidőkeret szabályai szerint legfeljebb hat hónap vagy huszonhat hét

·        a megszakítás nélküli,

·        a több műszakos, valamint

·        az idényjellegű tevékenység keretében,

·        a készenléti jellegű foglalkoztatott munkavállaló esetében.

A munkaidőkeret tartama kollektív szerződés rendelkezése szerint legfeljebb tizenkét hónap vagy ötvenkét hét, ha ezt technikai vagy munkaszervezési okok indokolják.

A munkaidőkeretben teljesítendő munkaidő meghatározásához figyelembe kell vennünk a keret hosszát, a napi munkaidőt (8 óra), valamint a munkanapok számát az adott időszakban. A munkaidőkeret munkaóráinak számát úgy számoljuk ki, hogy a hónap hivatalos munkanapjainak számát megszorozzuk 8 munkaórával. Az így kapott óraszámmal tudunk gazdálkodni. Például 2017 májusában 22 munkanap van, ez nyolccal megszorozva = 176. Ennyi órára oszthatjuk be a munkavállalóinkat. Ha vállalkozásunknál 4 havi munkaidőkeret van érvényben, ami 2017. február 1-jén kezdődik és május 31-én ér véget, akkor a 4 hónap alatt a munkavállalóknak 656 órát kell dolgoznia, mert: – februárban 20 munkanap volt (160 óra); – márciusban 22 (176 óra), – áprilisban 18 (144 óra), – májusban 22 (176 óra).

A munkaidőkeret hossza meghatározható hetekben is, azaz 1 hétben, 4 hétben, 8 hétben vagy legfeljebb 16 hétben. Ha a munkavállalóra kollektív szerződés vonatkozik (pl.: MKFE-tagok), akkor a munkaidő-keret maximális hossza 6 hónap lehet.                       

Törvényi előírások

A Munka Törvénykönyve szabályozza a munkaidő-keretes rendszert, így az abban foglaltak iránymutatók a munkaidő-keret bevezetése során. 2012. évi I. törvény - A munka törvénykönyvéről 93. §-ától találhatók a munkaidő-keretet befolyásoló szabályozások.                    

Működés a gyakorlatban

Munkaidő-keretes rendszerben dolgozóknak az alábbiakra érdemes figyelni:

Hány órát dolgozhat a munkavállalónk?A munkaidőkeret alkalmazásakor a munkaidő-beosztására vonatkozó általános szabályokat kell követni (a Munka törvénykönyve szerintieket). Ennek alapján a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállaló napi munkaideje nem lehet rövidebb négy óránál, a napi tizenkét órát viszont nem haladhatja meg. A heti munkaidő normál esetben legfeljebb negyvennyolc óra lehet. Ennek feltétele azonban, hogy a munkaidőkereten belül (pl.: négy hónap) a munkaidő nem haladja meg átlagban a heti 48 órát.

A munkaidőkeret használatát nem szükséges munkaszerződésbe foglalni. A munkaidőkeret bevezetéséhez, annak módosításához a dolgozó hozzájárulása nem szükséges. A munkaszerződésbe sem kötelező belefoglalni, hogy a munkavállalót munkaidőkeretben foglalkoztatjuk. Ha viszont ezt mégis megtettük, akkor a módosításra csak közös megegyezéssel kerülhet sor. A munkaidőkeret kezdő és befejező időpontját kötelező írásban meghatározni, és erről tájékoztatni kell a munkavállalót. Ezt megtehetjük a céges faliújságra kihelyezett közleménnyel vagy levélben is.

Munkaidőkeret esetén is jár a pihenőnapon végzett túlóráért, ill. vasárnapi túlóráért járó bérpótlék. A munkaidőkeretben foglalkoztatott dolgozó sem lehet hátrányosabb helyzetben a bérpótlékok tekintetében, mint egy általános munkarendben foglalkoztatott. Az így alkalmazott dolgozót is megilleti a 100%-os bérpótlék, ha munkaidő-beosztás szerinti heti pihenőnapjára (pihenőidejére) rendel el rendkívüli munkát a munkáltató. A Munka Törvénykönyvében foglalt feltételek esetén pedig az 50% vasárnapi pótlék is megilleti a vasárnapi pihenőidőben teljesített túlórája esetén. Nyilvánvalóan rendkívüli munkaidő – azaz túlóra – keletkezik akkor is, amikor a munkavállalónak a munkaidőkeret végével több ledolgozott munkaórája van, mint amennyi órát a kereten belül teljesítenie kellett.

Előre közölni kell, írásban: Munkaidőkeret használata esetén a munkaidő-beosztást legalább egy hétre előre közölni kell írásban, legalább hét nappal a megkezdése előtt. A munkaidő-beosztás írásban történő közlésnek minősül, ha kihelyezzük a hirdetőtáblára, vagy írásban átadjuk a munkavállalónak. Ha munkáltatóként elmulasztjuk az új munkaidő-beosztás közlését, úgy az utolsó munkaidő-beosztás szerint kell a munkavállalóknak a munkát felvenni.                 

Kapcsolat, kérdés esetén:

Pákai Noémi, junior HR tanácsadó, Mobil: +36 70 631 0869, e-mail: pakai@ifka.hu

és Kálmán Edina, szakmai vezető, Mobil: +36 20 581 2822, e -mail: kalman@ifka.hu

 

News

Improving Job Opportunities
Márton Nagy consulted with Albania's Minister of Economic Affairs
April 11, 2025
Blendi Gonxhja, the Albanian Minister of Economy and his delegation arrived in Hungary at the invitation of the Ministry for National Economy. In order to further develop economic relations, the delegation participated in several meetings and consultations.
Improving Job Opportunities
Márton Nagy consulted with Albania's Minister of Economic Affairs
May 27, 2024
Blendi Gonxhja, the Albanian Minister of Economy and his delegation arrived in Hungary at the invitation of the Ministry for National Economy. In order to further develop economic relations, the delegation participated in several meetings and consultations.
Improving Job Opportunities
Sikerrel zárult a legnagyobb hazai vállalkozás-mentorálási program
June 14, 2023
Közel háromezer hazai vállalat több mint ötezer mentorálási alkalmon vett részt a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara által vezetett, az IFKA Közhasznú Nonprofit Kft. és a SEED Kisvállalkozás-fejlesztési Alapítvány együttműködésében megvalósított Országos Vállalkozói Mentorprogramban (OVM).
Improving Job Opportunities
II. Vállalkozáskutatási konferencia
November 30, 2021
2021-ben a Vállalkozáskutatói és Elemzői Hálózat szervezésében és az IFKA Közhasznú Nonprofit Kft., a Mathias Corvinus Collegium és a Makronóm Intézet támogatásával immár második alkalommal rendezték meg a Vállalkozáskutatási Konferencia.
Improving Job Opportunities
II. Vállalkozáskutatási Konferencia
October 1, 2021
2021. november 18-19. között a Vállalkozáskutatói és Elemzői Hálózat immár második alkalommal rendezi meg éves konferenciáját.
Improving Job Opportunities
„Tisztítsuk meg az Országot!" - új pályázat beadási határidő!
December 2, 2020
Meghosszabbításra került az illegális hulladéklerakók felszámolása érdekében indított, „Tisztítsuk meg az Országot!" projekt 2020. évben megvalósítandó I. ütemének pályázat benyújtási határideje: a pályázatok beadására 2021. január 31-ig van mód.
 
Contact Us
 
This website uses cookies to function. By continuing to browse this site, you agree to the use of cookies stored on your computer.