A csúsztatott munkaidős foglalkoztatás rendszere

Szervezetfejlesztés
2017. december 18.
A csúsztatott munkaidős rendszer részben kötetlen, de mindenképpen rugalmas foglalkoztatási formát jelent.

Rugalmas munkavégzés                           

Tudni kell, hogy a rugalmas munkaidő, valamint a rugalmas munkarend fogalmát a Munka Törvénykönyve nem ismeri, így a csúsztatott munkarendet sem definiálja.

Amit szabályoz, az:

  • a kötetlen munkarend,
  • a munkaidőkeret és
  • az elszámolási idő,

amely keretek bizonyos rugalmasságot biztosítanak a munkáltatónak és a munka-vállalónak a munkavégzés beosztásában.

A kötetlen forma után az egyik legnagyobb szabadságot biztosító rugalmas rendszer a munkavállaló számára a csúsztatott munkakezdés rendszere. A rugalmas munkaidő és rugalmas munkarend megkönnyítik a munkaszervezést, egyúttal családbarát intézkedéseknek is minősülnek.                    

Miért rugalmas?

Mert a munkáltató rugalmasságot biztosít a munkavállalónak: a munkaidő-beosztás szabályait, azaz a munkarendet a munkáltató állapítja meg, azonban a munkaidő beosztásának jogát – részben vagy egészben – átengedheti a munka-vállalónak.

Miért jó ez a munkaadónak?

  • a munkavállalók munkakedve, lojalitása megnő,
  • az így dolgozók hatékonyabbak,
  • kevesebb a betegszabadsággal töltött napok száma,
  • a kollégák kreatívabbak, önállóbbak és felelősebbek lesznek,
  • csökken a fluktuáció, mivel a munkavállaló munkáját és magánéletét hatékonyabban össze tudja egyeztetni,
  • a munkavállaló az ügyfelek igényeihez könnyebben tud alkalmazkodni.

A csúsztatott munkaidős rendszer

A csúsztatott munkaidős rendszer egyértelműen a munkavállalók számára jelent előnyösebb rugalmas foglalkoztatási formát, számukra kedvez. A csúsztatott munkaidős foglalkoztatás esetén a munkavállaló bizonyos keretek között (a vezetőség által megadott kezdési intervallum) saját munkakezdését határozhatja meg. Például a vezetői rendelkezés szerint a napi munkát 7:00 és 10:00 között kell elkezdeni, de arról, hogy az egyes munkavállalók a kereten belül, mikor állnak munkába, maguk határozzák meg saját igényeikhez alkalmazkodva. Ezzel számos problémán lehet segíteni, pl. gyermek reggeli iskolakezdésénél, közlekedési csúcsok kikerülésénél lehet hasznos a csúsztatott munkaidős rendszer alkalmazása.

A csúsztatott munkakezdésnél tehát a munkavállalók nem ugyanazon időpontban állnak munkába, hanem akkor, mikor számukra a legjobb. A munkavállaló munkakezdésének időpontja meghatározza a munkaideje végét, hiszen a munkaszerződésben rögzített munkaidőt (pl. heti 40 óra, napi 6-8 óra) a munkavállalónak teljesítenie kell.

Alkalmazásának nincsenek kockázatos tényezői, azonban a munkaszerződésben rögzíteni kell, hogy a vállalatnál a munkavállaló csúsztatott munkakezdés keretében dolgozik.              

Törvényi előírások

A Mt. szerint a rugalmasság ellenére kötelező a munkaidőt vezetni a csúsztatott munkakezdés esetében, és a rendkívüli munkavégzés díjazása sem maradhat el.

Érdemes tehát a rugalmas munkaidő megengedése mellett a munkaidő-nyilvántartás vezetését kiemelt figyelemmel kísérni, és azt mind a munkavállalónak, mind a munkáltatónak ellenőrizni.  

Csúsztatott munkaidő rendszerben dolgozóknak az alábbiakra érdemes figyelni:

40 óra = 40 óra: Mivel a csúsztatott munkakezdés rendszer kötöttnek számít a munkajog szerint a munkaidőtartam vonatkozásában, ha valaki-nek heti 40 órás szerződése van, azt le is kell, hogy dolgozza. A munka-szerződésben rögzíteni kell a csúsztatott munkarendet úgy, hogy a munka-végzés kezdő időpontját a munkavállaló határozhatja meg bizonyos kere-tek között.

Időintervallum meghatározása a munkavégzés kezdetét illetően: A vezetőség megad egy időtartamot, amikor a munkát meg kell kezdenie a munkavállalónak (pl. 7.00-10:00 között) ebben az időtartamban a munka-vállaló döntheti el, hogy mikor veszi fel a munkát. (Minél nagyobb ez az intervallum, annál nagyobb lehetősége van a munkavállalónak, hogy sajátos igényeit érvényesítése.) A munkakezdés ilyen módon történő rögzítésével nem következik be, hogy a munkavállaló esetleg a munkahely bezárása után szeretne munkát végezni, mivel munkaideje a csúsztatott munkakezdés következtében annyira kitolódik.

A munkáltató kérheti, hogy a munkavállaló munkakezdési időpontjáról előzőleg tájékoztassa őt.

A munkaszerződésbe érdemes beleírni: a munkáltató általi visszavonásig lehetséges a munkavállaló számára a csúsztatott munkakezdés. Amennyiben nincsen benne a szerződésben, hogy a munkáltató egyoldalúan visszavonhatja ezt a fajta munkaidő-kedvezményt, akkor kizárólag a munkáltató és munkavállalói közös megegyezéssel lehet változtatni a két fél közötti szerződésen.

A megbeszélések ideje: a csoportos megbeszéléseket érdemes a csúsztatott munkakezdési időszak után tartani, hogy mindenki jelen tudjon lenni.

Bevezetési időszak: A bevezetést követő 1-2 hónapon belül célszerű, hogy a munkavállalók felettesükkel megbeszéljék a tapasztalatokat, kapcsolódó kérdéseket és szükség szerint módosítsák a munkaszerződést.                           

Forrás: GINOP-5.3.1 pályázat FEL-VÁLLAL konzorciumának Foglalkoztatási Útmutatója

Hírek

Szervezetfejlesztés
Az MGFÜ is részt vesz a „Cégfejlesztők” című új üzleti reality műsorban
2025. április 11.
A Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség (MGFÜ) örömmel csatlakozik szakmai partnerként a Joint Venture Szövetség (JVSZ) legújabb kezdeményezéséhez, a Cégfejlesztők – Az üzleti reality című műsorhoz, melynek célja a hazai kis- és középvállalkozások fejlődésének segítése és versenyképességük növelése.
Szervezetfejlesztés
Nagy Márton Albánia gazdasági miniszterével egyeztetet
2024. május 27.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a mai napon hivatalában fogadta Blendi Gonxhja albán gazdasági minisztert. A felek az egyeztetés keretében áttekintették a magyar-albán gazdasági kapcsolatokat, továbbá az együttműködés elmélyítésének lehetséges területeit.
Szervezetfejlesztés
Sikerrel zárult a legnagyobb hazai vállalkozás-mentorálási program
2023. június 14.
Közel háromezer hazai vállalat több mint ötezer mentorálási alkalmon vett részt a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara által vezetett, az IFKA Közhasznú Nonprofit Kft. és a SEED Kisvállalkozás-fejlesztési Alapítvány együttműködésében megvalósított Országos Vállalkozói Mentorprogramban (OVM).
Szervezetfejlesztés
II. Vállalkozáskutatási konferencia
2021. november 30.
2021-ben a Vállalkozáskutatói és Elemzői Hálózat szervezésében és az IFKA Közhasznú Nonprofit Kft., a Mathias Corvinus Collegium és a Makronóm Intézet támogatásával immár második alkalommal rendezték meg a Vállalkozáskutatási Konferencia.
Szervezetfejlesztés
II. Vállalkozáskutatási Konferencia
2021. október 1.
2021. november 18-19. között a Vállalkozáskutatói és Elemzői Hálózat immár második alkalommal rendezi meg éves konferenciáját.
Szervezetfejlesztés
„Tisztítsuk meg az Országot!" - új pályázat beadási határidő!
2020. december 2.
Meghosszabbításra került az illegális hulladéklerakók felszámolása érdekében indított, „Tisztítsuk meg az Országot!" projekt 2020. évben megvalósítandó I. ütemének pályázat benyújtási határideje: a pályázatok beadására 2021. január 31-ig van mód.
 
Lépjen velünk kapcsolatba
 
 
 
Az oldal sütiket használ működéséhez. Az oldal használatával hozzájárul, hogy az sütiket tárolhat számítógépén.