A csúsztatott munkaidős foglalkoztatás rendszere

Improving Job Opportunities
December 18, 2017
A csúsztatott munkaidős rendszer részben kötetlen, de mindenképpen rugalmas foglalkoztatási formát jelent.

Rugalmas munkavégzés                           

Tudni kell, hogy a rugalmas munkaidő, valamint a rugalmas munkarend fogalmát a Munka Törvénykönyve nem ismeri, így a csúsztatott munkarendet sem definiálja.

Amit szabályoz, az:

  • a kötetlen munkarend,
  • a munkaidőkeret és
  • az elszámolási idő,

amely keretek bizonyos rugalmasságot biztosítanak a munkáltatónak és a munka-vállalónak a munkavégzés beosztásában.

A kötetlen forma után az egyik legnagyobb szabadságot biztosító rugalmas rendszer a munkavállaló számára a csúsztatott munkakezdés rendszere. A rugalmas munkaidő és rugalmas munkarend megkönnyítik a munkaszervezést, egyúttal családbarát intézkedéseknek is minősülnek.                    

Miért rugalmas?

Mert a munkáltató rugalmasságot biztosít a munkavállalónak: a munkaidő-beosztás szabályait, azaz a munkarendet a munkáltató állapítja meg, azonban a munkaidő beosztásának jogát – részben vagy egészben – átengedheti a munka-vállalónak.

Miért jó ez a munkaadónak?

  • a munkavállalók munkakedve, lojalitása megnő,
  • az így dolgozók hatékonyabbak,
  • kevesebb a betegszabadsággal töltött napok száma,
  • a kollégák kreatívabbak, önállóbbak és felelősebbek lesznek,
  • csökken a fluktuáció, mivel a munkavállaló munkáját és magánéletét hatékonyabban össze tudja egyeztetni,
  • a munkavállaló az ügyfelek igényeihez könnyebben tud alkalmazkodni.

A csúsztatott munkaidős rendszer

A csúsztatott munkaidős rendszer egyértelműen a munkavállalók számára jelent előnyösebb rugalmas foglalkoztatási formát, számukra kedvez. A csúsztatott munkaidős foglalkoztatás esetén a munkavállaló bizonyos keretek között (a vezetőség által megadott kezdési intervallum) saját munkakezdését határozhatja meg. Például a vezetői rendelkezés szerint a napi munkát 7:00 és 10:00 között kell elkezdeni, de arról, hogy az egyes munkavállalók a kereten belül, mikor állnak munkába, maguk határozzák meg saját igényeikhez alkalmazkodva. Ezzel számos problémán lehet segíteni, pl. gyermek reggeli iskolakezdésénél, közlekedési csúcsok kikerülésénél lehet hasznos a csúsztatott munkaidős rendszer alkalmazása.

A csúsztatott munkakezdésnél tehát a munkavállalók nem ugyanazon időpontban állnak munkába, hanem akkor, mikor számukra a legjobb. A munkavállaló munkakezdésének időpontja meghatározza a munkaideje végét, hiszen a munkaszerződésben rögzített munkaidőt (pl. heti 40 óra, napi 6-8 óra) a munkavállalónak teljesítenie kell.

Alkalmazásának nincsenek kockázatos tényezői, azonban a munkaszerződésben rögzíteni kell, hogy a vállalatnál a munkavállaló csúsztatott munkakezdés keretében dolgozik.              

Törvényi előírások

A Mt. szerint a rugalmasság ellenére kötelező a munkaidőt vezetni a csúsztatott munkakezdés esetében, és a rendkívüli munkavégzés díjazása sem maradhat el.

Érdemes tehát a rugalmas munkaidő megengedése mellett a munkaidő-nyilvántartás vezetését kiemelt figyelemmel kísérni, és azt mind a munkavállalónak, mind a munkáltatónak ellenőrizni.  

Csúsztatott munkaidő rendszerben dolgozóknak az alábbiakra érdemes figyelni:

40 óra = 40 óra: Mivel a csúsztatott munkakezdés rendszer kötöttnek számít a munkajog szerint a munkaidőtartam vonatkozásában, ha valaki-nek heti 40 órás szerződése van, azt le is kell, hogy dolgozza. A munka-szerződésben rögzíteni kell a csúsztatott munkarendet úgy, hogy a munka-végzés kezdő időpontját a munkavállaló határozhatja meg bizonyos kere-tek között.

Időintervallum meghatározása a munkavégzés kezdetét illetően: A vezetőség megad egy időtartamot, amikor a munkát meg kell kezdenie a munkavállalónak (pl. 7.00-10:00 között) ebben az időtartamban a munka-vállaló döntheti el, hogy mikor veszi fel a munkát. (Minél nagyobb ez az intervallum, annál nagyobb lehetősége van a munkavállalónak, hogy sajátos igényeit érvényesítése.) A munkakezdés ilyen módon történő rögzítésével nem következik be, hogy a munkavállaló esetleg a munkahely bezárása után szeretne munkát végezni, mivel munkaideje a csúsztatott munkakezdés következtében annyira kitolódik.

A munkáltató kérheti, hogy a munkavállaló munkakezdési időpontjáról előzőleg tájékoztassa őt.

A munkaszerződésbe érdemes beleírni: a munkáltató általi visszavonásig lehetséges a munkavállaló számára a csúsztatott munkakezdés. Amennyiben nincsen benne a szerződésben, hogy a munkáltató egyoldalúan visszavonhatja ezt a fajta munkaidő-kedvezményt, akkor kizárólag a munkáltató és munkavállalói közös megegyezéssel lehet változtatni a két fél közötti szerződésen.

A megbeszélések ideje: a csoportos megbeszéléseket érdemes a csúsztatott munkakezdési időszak után tartani, hogy mindenki jelen tudjon lenni.

Bevezetési időszak: A bevezetést követő 1-2 hónapon belül célszerű, hogy a munkavállalók felettesükkel megbeszéljék a tapasztalatokat, kapcsolódó kérdéseket és szükség szerint módosítsák a munkaszerződést.                           

Forrás: GINOP-5.3.1 pályázat FEL-VÁLLAL konzorciumának Foglalkoztatási Útmutatója

News

Improving Job Opportunities
Márton Nagy consulted with Albania's Minister of Economic Affairs
April 11, 2025
Blendi Gonxhja, the Albanian Minister of Economy and his delegation arrived in Hungary at the invitation of the Ministry for National Economy. In order to further develop economic relations, the delegation participated in several meetings and consultations.
Improving Job Opportunities
Márton Nagy consulted with Albania's Minister of Economic Affairs
May 27, 2024
Blendi Gonxhja, the Albanian Minister of Economy and his delegation arrived in Hungary at the invitation of the Ministry for National Economy. In order to further develop economic relations, the delegation participated in several meetings and consultations.
Improving Job Opportunities
Sikerrel zárult a legnagyobb hazai vállalkozás-mentorálási program
June 14, 2023
Közel háromezer hazai vállalat több mint ötezer mentorálási alkalmon vett részt a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara által vezetett, az IFKA Közhasznú Nonprofit Kft. és a SEED Kisvállalkozás-fejlesztési Alapítvány együttműködésében megvalósított Országos Vállalkozói Mentorprogramban (OVM).
Improving Job Opportunities
II. Vállalkozáskutatási konferencia
November 30, 2021
2021-ben a Vállalkozáskutatói és Elemzői Hálózat szervezésében és az IFKA Közhasznú Nonprofit Kft., a Mathias Corvinus Collegium és a Makronóm Intézet támogatásával immár második alkalommal rendezték meg a Vállalkozáskutatási Konferencia.
Improving Job Opportunities
II. Vállalkozáskutatási Konferencia
October 1, 2021
2021. november 18-19. között a Vállalkozáskutatói és Elemzői Hálózat immár második alkalommal rendezi meg éves konferenciáját.
Improving Job Opportunities
„Tisztítsuk meg az Országot!" - új pályázat beadási határidő!
December 2, 2020
Meghosszabbításra került az illegális hulladéklerakók felszámolása érdekében indított, „Tisztítsuk meg az Országot!" projekt 2020. évben megvalósítandó I. ütemének pályázat benyújtási határideje: a pályázatok beadására 2021. január 31-ig van mód.
 
Contact Us
 
This website uses cookies to function. By continuing to browse this site, you agree to the use of cookies stored on your computer.