A vállalkozások „egészségének” megőrzése a Duna menti országokban
A program háttere
Európában a vállalkozások indítása és bezárása a mindennapi élet részét képező folyamatok. Az EU-ban valójában a vállalkozások 50%-a nem éri meg az 5 éves kort, az évente megszűnő közel 200 ezer vállalkozás pedig mintegy 1,7 millió munkahelyet ránt magával. A fizetésképtelenség, üzleti kudarcok miatt bezáró, egyre növekvő számú cég kb. 15%-a csődeljárás során szűnik meg, és bizony ezeknek az eljárásoknak – a becslések szerint – mintegy 4-6%-a tisztességtelen körülmények között zajlik. A csőd ezért jelent egyet a tisztességtelenséggel a közvélemény szemében.
De mi van a többi vállalkozóval, aki újrakezdené, aki megint nekifutna? És mi a helyzet azzal a kutatási eredménnyel, hogy az újrakezdők sikeresebbek, azaz nagyobb túlélési esélyekkel indulnak, mint az átlagos kezdő vállalkozások, gyorsabban növekednek, és több dolgozójuk van? Miért? Nos, pont a vállalkozásfejlesztésben szerzett sok-sok gyakorlati tapasztalatuk, a kudarc- és kockázatviselés tűzkeresztségén történő átesés miatt, és mert a legtöbb vállalkozó „tisztességes” okok miatt csukta be cégét.
Miért csukják be a boltot a vállalkozók?
Számos európai országban működnek már kipróbált és sikeres programok újrakezdő vállalkozók számára. Ugyanakkor azt, hogy milyen okok miatt zárják be a cégeket a tulajdonosok, ügyvezetők, muszáj megértenünk, mert a háttér felderítése nélkül a beavatkozás sem lesz sikeres. Az alábbi okokat ír, katalán, holland és bolgárprogramokból gyűjtöttük össze.
A projekt célja
A DanubeChance2.0 projekt célja három fő szinten értelmezhető:
-
NEMZETKÖZI SZINT: A 12 konzorciumi, valamint az 5 stratégiai tanácsadó partner részvételével zajló konzorciumnak célja, hogy ellősegítse a tapasztalatcserét a szakpolitikai döntéshozók, kormányzati intézmények, kutatóintézmények, egyetemek, jelenleg csődeljárás alatt álló, valamint már csődbe jutott, pénzügyi nehézségekkel küzdő vállalkozások részvételével. Azt reméljük, hogy a közös munka gyümölcse olyan szakpolitikai ösztönzőtár lesz, amely kellőképp megalapozza a „Vállalkozói második esélyt elősegítő Duna régiós stratégiát”.
-
HAZAI SZAKPOLITIKAI SZINT: A konzorcimi partnereknek feladata a hazai intézményi környezet működésének vizsgálata, valamint a közös gondolkodás a helyi szereplőkkel az itthoni programok megalapozására és új programok indítására, az újrakezdő vállalatok támogatására.
-
VÁLLALATI SZINT: Nem szabad elfelejteni, hogy a program végső célja az európai újrakezdő vállalkozók célcsoportját támogatni, ezért a közvetlen segítség kihagyhatatlan a pojektből. Az újfajta eszközök, a képzési, mentorálási és közösségi program ezt a célcsoportot szólítja meg közvetlenül, és számukra dolgoz ki és bocsájt rendelkezésre használható üzletfejlesztési eszközöket.
Eszközeink
A projekt alapvetően egy olyan nemzetközi tanulási hálózatot biztosít, amelyben a szakpolitikai és intézményi szereplők egymástól is tanulhatnak, de amelyben az érintetteket is jó pár pilot kezdeményezésbe bevonjuk, és figyeljük ezek hatásait, eredményeit. A hazai eszközök - a célokkal összhangban - három pillérre épülnek.
A projekt a Duna Transznacionális Programból, az Európai Regionális Fejlesztési Alap támogatásával, az Európai Unió és a Magyarország Kormánya társfinanszírozásával valósul meg.
Kapcsolat
A projekt saját honlapja elérhető ITT.
Ez a leírás pdf-ben innen tölthető le.
Hazai szakértőink:
Szakmai vezető: Horváth-Karip Krisztina (+36 70 907 1746 / karip@ifka.hu)
Projekt hírek:
Meghosszabbodott a DanubeChance2.0 projekt