Részletes leírás
A textilipar a három legszennyezőbb iparág egyike. Javarészt kis és középvállalkozások alkotta vállalati paletta a változáshoz, a körforgásos gazdaságra való átálláshoz nem rendelkezik megfelelő tudással és szakértelemmel. A 2023 márciusában elfogadott “A fenntartható és körforgásos textiliparra vonatkozó uniós stratégia” 2030. évre elérendő célkitűzéseihez viszont mindenkinek – gyártók, fogyasztók egyaránt - hozzá kell járulni.
Ehhez a szektorspecifikus jógyakorlatok, technológiák megismerése és átvétele elengedhetetlen a textil- és divatipari értékláncokban. Ezt célozza a TEX-DAN projekt.
A Duna-régiót nagy különbségek jellemzik a körforgásos megoldások alkalmazása terén, ez igaz a textil- és divatipari értékláncokra is, azonban általánosságban a régióban megfigyelhető a körforgásos megoldások alacsony szintű ismertsége. A TEX-DAN partnerség egyetért abban, hogy ösztönzi kell a tudásmegosztást és szemléletváltozást, támogatni kell az innovatív technológiákkal kapcsolatos know-how-t, és olyan támogatási intézkedésekre és szakpolitikai változásokra van szükség, amelyekkel a körforgás fenntartható módon megvalósíthatóvá válhat a textiliparban.
Projektünkben a szektort érintő széleskörű feltérképezést követően, technológiai megoldásokat tesztelünk a T&F értéklánc 4 kulcsfontosságú szegmense mentén: 1) biogazdasági alapanyag, ruházat, 2) körforgásos tervezés, 3) körforgásos gyártási folyamatok, 4) újrahasznosítás.
A cél a transznacionális együttműködés és a tudáscsere fellendítése, és különböző fenntartható transznacionális együttműködési formák létrehozása.
A TEX-DAN projekt 21 nemzetközi projektpartner együttműködése. A földrajzi lefedettség széleskörű, a 14 partner és 7 társult partner a Duna régió 11 országát képviselik, változatos profillal: 1 regionális innovációs ügynökség, 6 regionális/nemzeti fejlesztési ügynökség/állami szerv, 1 alapítvány, 3 felsőoktatási intézmény, 5 vállalkozásokat támogató szervezet, 4 érdekképviseleti szervezet (NGO) szervezetből és 1 nemzetközi szövetség.
Magyarországot az MGFÜ mellett a Dél-Dunántúli Innovációs Ügynökség (DDRIÜ), a Kékbolygó Alapítvány képviseli a projektben.
A projektet az EU által társfinanszírozott Interreg Duna Régió program támogatja.
Projekt költségvetés: 2,716,8 EUR
Interreg finanszírozás: 2,173,440 EUR
A projekttel kapcsolatban keresse bizalommal munkatársunkat!
Balogh-Tanka Eszter
balogh-tanka.eszter@mgfu.hu
+36 70 676 2215
A projekt honlapja elérhető IDE kattintva.
A projekt a Duna Transznacionális Programból, az Európai Regionális Fejlesztési Alap támogatásával, az Európai Unió és a Magyarország Kormánya társfinanszírozásával valósul meg.
PROJEKT HÍREK:
Felhívás: jelentkezzen a TEX-DAN programba!