A törzsidős-peremidős foglalkoztatás rendszere

Improving Job Opportunities
December 4, 2017
A törzsidős-peremidős rendszer részben kötetlen, de mindenképpen rugalmas foglalkoztatási formát jelent.

Rugalmas munkavégzés

Tudni kell, hogy a rugalmas munkaidő, valamint a rugalmas munkarend fogalmát a Munka Törvénykönyve nem ismeri, de lehetővé teszi. Amit szabályoz, az:

  • a kötetlen munkarend
  • a munkaidőkeret és
  • az elszámolási idő,

amely keretek bizonyos rugalmasságot biztosítanak a munkáltatónak és a munka-vállalónak egyaránt a munkavégzés beosztásában.

Számos rugalmas munkavégzési lehetőség (távmunka, munkaidő-keret, határozott idejű munkaszerződést, stb.) létezik, de a kötetlen forma után az, amelyik talán a legnagyobb szabadságot biztosít a munkavállalónak, a törzsidős-peremidős rendszer.

A rugalmas munkaidő és rugalmas munkarend megkönnyítik a munkaszervezést, egyúttal családbarát intézkedéseknek is minősülnek.

Miért rugalmas?

Mert a munkáltató rugalmasságot biztosít a munkavállalónak: a munkaidő-beosztás szabályait, azaz a munkarendet a munkáltató állapítja meg, azonban a munkaidő beosztásának jogát – részben vagy egészben – átengedheti a munka-vállalónak.

Miért jó ez a munkaadónak?

Mert a kutatások szerint:

  • a munkavállalók munkakedve, lojalitása megnő
  • az így dolgozók hatékonyabbak
  • kevesebb a betegszabadsággal töltött napok száma
  • a kollégák kreatívabbak, önállóbbak és felelősebbek lesznek
  • csökken a fluktuáció, mivel a munkavállaló munkáját és
  • magánéletét hatékonyabban össze tudja egyeztetni
  • a munkavállaló az ügyfelek igényeihez könnyebben tud alkalmazkodni.

A törzsidős-peremidős rendszer

Számos olyan tevékenység van, melyek elvégzéséhez bizonyos rugalmasságnak nincs akadálya a munkakezdés/befejezés terén. Ezeknél a tevékenységeknél igazán az fontos, hogy a munkavállaló egy meghatározott idősávban mindenképpen a munkahelyén legyen, és ott munkát végezzen.

Az ilyen munkavégzést, amikor a munkavállaló (jellemzően egy meghatározott idősávban, pl. 8:00 és 10:00 óra között) viszonylag szabadon határozza meg a munkaidő kezdetét és végét (peremidő), de egy a munkáltató által meghatározott idősávban (pl. 10:00 óra és 15:00 óra között) köteles a munkahelyen tartózkodni (törzsidő), törzsidős-peremidős rendszernek nevezzük.

Ebben a rendszerben tehát a munkáltató a munkavégzés önálló megszervezésének jogát a peremidőben átadja a munkavállaló számára.

Törvényi előírások

Tudni kell, hogy az Mt. szerint a törzsidős-peremidős foglalkoztatás nem kötetlen, hanem kötött munkarendnek számít, ezért a rugalmasság ellenére kötelező a munkaidő-nyilvántartás vezetése, és a rendkívüli munkavégzés díjazása.

Érdemes tehát a rugalmas munkaidő megengedése mellett a munkaidő-nyilvántartás vezetését kiemelt figyelemmel kísérni, és azt mind a munkavállalónak, mind a munkáltatónak ellenőrizni.

Törzsidős-peremidős rendszerben dolgozóknak az alábbiakra érdemes figyelni:

40 óra = 40 óra: Mivel a törzsidős-peremidős rendszer kötöttnek számít a munkajog szerint, ha valakinek heti 40 órás szerződése van, azt le is kell, hogy dolgozza a munkáltató által megadott időszakban. 

A megbeszélések ideje: a csoportos megbeszéléseket érdemes törzsidő-ben megszervezni azért, hogy mindenki élhessen peremidejének kötetlen be-osztásával. Van úgy természetesen, hogy ez valamiért nem sikerül, akkor a helyzethez, csoporthoz alkalmazkodás fontos az egyén részéről.

Peremidő kezelése: a gyakorlat azt mutatja, hogy a törzsidő-peremidő rend-szerben dolgozók többségében ugyanakkor vannak az irodában, mint koráb-ban, a teljesen kötött munkarend alatt, és egymásra is ebben az idősávban számítanak. A kezdeti időszakban ezért célszerű szólni valamelyik kollégánk-nak, ha korábban vagy később jövünk vagy megyünk. Rendszeres eltérés ese-tén jó, ha ezt a főnökünknek jelezzük, azért, hogy ne számítsanak ránk a meg-adott időszakban.

Bevezetési időszak: a bevezetés utáni 1-2 hónapon belül az ilyen munka-rendben dolgozó munkatársak meg szokták beszélni felettesükkel a tapaszta-latokat, kapcsolódó kérdéseket, és változtatásokat kezdeményeznek.

 

Kapcsolat, kérdés esetén:

 

Kálmán Edina, szakmai vezető, mobil: +36 20 581 2822, e-mail:kalman@ifka.hu

Magyar Réka, szervezetfejlesztő, mobil: +36 70 381 2658, e-mail:magyar@ifka.hu

News

Improving Job Opportunities
Márton Nagy consulted with Albania's Minister of Economic Affairs
April 11, 2025
Blendi Gonxhja, the Albanian Minister of Economy and his delegation arrived in Hungary at the invitation of the Ministry for National Economy. In order to further develop economic relations, the delegation participated in several meetings and consultations.
Improving Job Opportunities
Márton Nagy consulted with Albania's Minister of Economic Affairs
May 27, 2024
Blendi Gonxhja, the Albanian Minister of Economy and his delegation arrived in Hungary at the invitation of the Ministry for National Economy. In order to further develop economic relations, the delegation participated in several meetings and consultations.
Improving Job Opportunities
Sikerrel zárult a legnagyobb hazai vállalkozás-mentorálási program
June 14, 2023
Közel háromezer hazai vállalat több mint ötezer mentorálási alkalmon vett részt a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara által vezetett, az IFKA Közhasznú Nonprofit Kft. és a SEED Kisvállalkozás-fejlesztési Alapítvány együttműködésében megvalósított Országos Vállalkozói Mentorprogramban (OVM).
Improving Job Opportunities
II. Vállalkozáskutatási konferencia
November 30, 2021
2021-ben a Vállalkozáskutatói és Elemzői Hálózat szervezésében és az IFKA Közhasznú Nonprofit Kft., a Mathias Corvinus Collegium és a Makronóm Intézet támogatásával immár második alkalommal rendezték meg a Vállalkozáskutatási Konferencia.
Improving Job Opportunities
II. Vállalkozáskutatási Konferencia
October 1, 2021
2021. november 18-19. között a Vállalkozáskutatói és Elemzői Hálózat immár második alkalommal rendezi meg éves konferenciáját.
Improving Job Opportunities
„Tisztítsuk meg az Országot!" - új pályázat beadási határidő!
December 2, 2020
Meghosszabbításra került az illegális hulladéklerakók felszámolása érdekében indított, „Tisztítsuk meg az Országot!" projekt 2020. évben megvalósítandó I. ütemének pályázat benyújtási határideje: a pályázatok beadására 2021. január 31-ig van mód.
 
Contact Us
 
This website uses cookies to function. By continuing to browse this site, you agree to the use of cookies stored on your computer.