Társadalmi vállalkozásokban rejlő lehetőségek kiaknázása egységes teljesítményértékelési és fejlesztési rendszer segítségével.
Az elmúlt években egyre növekvő érdeklődés figyelhető meg Európa szerte a társadalmi vállalkozások tekintetében, főként a felmerülő társadalmi kihívások megoldásában játszott szerepük felismerésének köszönhetően. A SOCIAL SEEDS partnerség regionális és nemzeti döntéshozókkal együttműködésben az Európai Strukturális és Beruházási Alapból támogatott Operatív Programok szakpolitikai eszközeinek fejlesztésére tesz kísérletet.
Miért jelentősek a társadalmi vállalkozások?
Habár a legtöbb társadalmi vállalkozás nem rendelkezik megfelelő erőforrásokkal (ilyenek a pénzügyi támogatáshoz, piacokhoz, szakképzett munkaerőhöz történő hozzáférés, a támogató szakpolitikák kialakításában való közreműködés vagy éppen a vállalkozói képességfejlesztéshez lehetőségei), nyolc európai országban (Bulgária, Görögország, Franciaország, Olaszország, Luxemburg, Szlovénia, Svédország és az Egyesült Királyság) már megtalálhatók azok a szakpolitikai eszközök, amelyek feladata, hogy ösztönözze a társadalmi vállalatok fejlődését jogi, adminisztratív és pénzügyi eszközök segítéségével. Jelenleg az egyes országok eltérő gazdasági szerkezete, életszínvonalbeli különbségei, kulturális hagyományai és jogi-szabályozási keretfeltételei állnak a társadalmi vállalkozások mérési és összehasonlítási nehézségeinek hátterében.
A mi megoldásunk Európa kihívására – SOCIAL SEEDS a jobb és hatékonyabb regionális és nemzeti szakpolitikákért
SOCIAL SEEDS projektünk hiánypótlónak tekinthető a jelenlegi európai gazdaságfejlesztés eszköztárát tekintve, hiszen az európai társadalmi vállalkozások fenntarthatóságának és gazdasági eredményességének értékelésére nincs egységes politikai diagnosztikai eszközrendszer érvényben. Hat európai partnerrégióval szoros együttműködésben célunk az eltérő gazdasági, társadalmi, kulturális háttérből származó társadalmi vállalkozások európai szintű összehasonlítása - ökoszisztémájuk egészét bekapcsolva az értékláncba. Ennélfogva kifejlődik egy regionális és egy helyi állami irányítás alatt álló mérési és címkézési rendszer társadalmi vállalkozások részére, azzal a céllal, hogy megfelelő körülményeket teremthessen az iparág fellendüléséhez, a döntéshozók konkrét cselekvéseinek segítésével. A kialakított új terv teljes mértékben átadható lesz, iparágtól, vállalat mérettől érettségtől függetlenül és igazodni fog mindhárom szakpolitikai szférához, melyek a mikro, mezo és makro szintek.
- Szervezetünk, az IFKA Közhasznú Nonprofit Kft. két, a GINOP Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programban található szakpolitika fejlesztésére vállalt kötelezettséget:
- NEC 10.2 A társadalmi célú vállalkozások foglalkoztatási kapacitásai erősödnek
- NEC 17.1 A finanszírozási forrásokhoz nem, vagy nem megfelelő mértékében hozzájutó, a foglalkoztatást ösztönző beruházásokat megvalósító vállalkozások, köztük a társadalmi célú vállalkozások versenyképességének növelése a külső finanszírozáshoz való hozzáférésének javítása révén.
A projekt az Interreg Europe Programból, az Európai Regionális Fejlesztési Alap támogatásával, az Európai Unió és Magyar Állam társfinanszírozásával valósul meg.